PCB has announced the Schedule of Regional Inter District Sr. Tournament 2012-2013

Lahore May 28, 2012Pakistan Cricket Board has announced the Schedule of Regional Inter District Sr. Tournament 2012-2013 starting from May 29, 2012.

Quetta Region Pool-A

Date Teams Venue Umpires Scorer
29-31 May Quetta-Loralai Bughti Stadium Quetta Sultan Mahmood-Hameed Khan Fahim Tariq
  Kalat-Turbat Jam Ghulam Qadir Stadium HUB Abdul Karim-Ghulam Sarwa Muhammad Munawar
02-04 Jun Turbat-Killa Abdullah Jam Ghulam Qadir Stadium HUB Abdul Karim-Ghulam Sarwar Muhammad Munawar
  Kalat-Loralai Bughti Stadium Quetta Hameed Khan-Hidayatullah Fahim Tariq
06-08 Jun Quetta-Killa Abdullah Bughti Stadium Quetta Sultan Mahmood-Mumtaz Ali Fahim Tariq
  Turbat-Loralai Jam Ghulam Qadir Stadium HUB Abdul Karim-Ghulam Sarwar Muhammad Munawar
10-12 Jun Quetta-Turbat Jam Ghulam Qadir Stadium HUB Abdul Karim-Ghulam Sarwar Muhammad Munawar
  Kalat-Killa Abdullah Sadiq Cricket Ground Chamman Mumtaz Ali-Hidayatullah Anwar Khilji
14-16 Jun Quetta-Kalat Bughti Stadium Quetta Aslam Bareach-Abid Farooqi Muhammad Munawar
  Loralai-Killa Abdullah Sadiq Cricket Ground Chamman Abdul Karim-Ghulam Sarwar Anwar Khilji

 

Quetta Region Pool-B

Date Teams Venue Umpires Scorer
14-16 Jun Naseerabad-Sibi Shaheed Ghaffar Sayyal Std. Naseerabad Sultan Mahmood-Hidayatullah Ali Ahmed
  Naushki-Pishin Naushki Cricket Ground Naushki Hameed Khan-Mumtaz Ali Fahim Tariq
18-20 Jun Naushki-Naseerabad Shaheed Ghaffar Sayyal Std. Naseerabad Sultan Mahmood-Hidayatullah Ali Ahmed
  Sibi-Pishin Bughti Stadium Quetta Hameed Khan-Mumtaz Ali Anwar Khilji
22-24 Jun Pishin-Naseerabad Shaheed Ghaffar Sayyal Std. Naseerabad Sultan Mahmood-Mumtaz Ali Ali Ahmed
  Naushki-Sibi Naushki Cricket Ground Naushki Hameed Khan-Hidayatullah Anwar Khilji
26-28 Jun Winner of pool(A) Vs Winner of pool(B)      

 

Karachi Region

Date Teams Venue Umpires Scorer
29-31 May Zone-I - Zone-III Asghar Ali Shah Stadium Karachi Sagheer Ahmed-Muhammad Yousaf Tariq Noor
  Zone-II - Zone IV TMC Ground Karachi Junaid Ghafoor-Muhammad Rashid Ziauddin
  Zone-V - Zone-VII Pak Star Ground Malir Karachi Islam Khan-Hashim Ali Ubaid Ahmed
02-04 Jun Zone-I - Zone-V Pak Star Ground Malir Karachi Shamim Ansari-Hashim Ali Muhammad Ahsan
  Zone-II - Zone-VII TMC Ground Karachi Junaid Ghafoor-Muhammad Rashid Imran Ali
  Zone-III - Zone-VI Asghar Ali Shah Stadium Karachi Sagheer Ahmed-Muhammad Yousaf Salman Hussain
06-08 Jun Zone-V - Zone-IV Landhi Gymkhana Ground Karachi Imtiaz Iqbal-Hashim Ali Tariq Noor
  Zone-II - Zone-VI TMC Ground Karachi Sagheer Ahmed-Muhammad Yousaf Muhammad Ahsan
  Zone-III - Zone-VII Asifabad Sports Complex Karachi Sohail Jaffar-Aaley Haider Haseebullah Khan
10-12 Jun Zone-I - Zone-IV Pak Star Ground Malir Karachi Islam Khan-Hashim Ali Wasim Abbas
  Zone-II - Zone-III TMC Ground Karachi Sagheer Ahmed-Muhammad Yousaf Ziauddin
  Zone-VI - Zone-VII Landhi Gymkhana Ground Karachi Sohail Jaffar-Aaley Haider Salman Hussain
14-16 Jun Zone-I - Zone-VI Asifabad Sports Complex Karachi Shamim Ansari-Imtiaz Iqbal Imran Ali
  Zone-II - Zone-V TMC Ground Karachi Sagheer Ahmed-Muhammad Yousaf Salman Hussain
  Zone-IV - Zone-VII Pak Star Ground Malir Karachi Aaley Haider-Hashim Ali Muhammad Ahsan
18-20 Jun Zone-I - Zone-VII Asifabad Sports Complex Karachi Islam Khan-Abdul Qayyum Imran Ali
  Zone-III - Zone-V Landhi Gymkhana Ground Karachi Akbar Khan-Sagheer Ahmed Salman Hussain
  Zone-IV - Zone-VI TMC Ground Karachi Junaid Ghafoor-Muhammad Rashid Ubaid Ahmed
22-24 Jun Zone-I - Zone-II TMC Ground Karachi Shamim Ansari-Imtiaz Iqbal Muhammad Ahsan
  Zone-III - Zone-IV Pak Star Ground Malir Karachi Akbar Khan-Sohail Jaffar Wasim Abbas
  Zone-V - Zone-VI Landhi Gymkhana Ground Karachi Junaid Ghafoor-Islam Khan Haseebullah Khan

 

Hyderabad Region Pool A

Date Teams Venue Umpires Scorer
29-31 May Sukkur-Jacobabad District Cricket Ground Jacobabad Akbar Khan-Azizur Rehman Imran Ali
  Shaheed Benazirabad-Shikarpur Shahi Bagh Ground Shikarpur Rafiq Ahmed-Muzaffar Khan Parvaiz Ahmed
  Larkana-Khairpur District Cricket Ground Larkana Rasheed Memon-Akhtar Ali Muhammad Aslam
02-04 Jun Jacobabad-Khairpur District Cricket Ground Jacobabad Akbar Khan-Azizur Rehman Parvaiz Ahmed
  Larkana-Shaheed Benazirabad District Cricket Ground Larkana Rasheed Memon-Akhtar Ali Muhammad Aslam
  Shikarpur-Sukkur Shahi Bagh Ground Shikarpur Rafiq Ahmed-Muzaffar Khan Muhammad Irfan Nasir
06-08 Jun Larkana-Jacobabad District Cricket Ground Larkana Rasheed Memon-Akhtar Ali Muhammad Aslam
  Shaheed Benazirabad-Sukkur PCB Academy Ground Sukkur Asim Alvi-Azizur Rehman Salman Hussain
  Shikarpur-Khairpur Shahi Bagh Ground Shikarpur Rafiq Ahmed-Muzaffar Khan Parvaiz Ahmed
10-12 Jun Larkana-Sukkur District Cricket Ground Larkana Rasheed Memon-Akhtar Ali Muhammad Aslam
  Shikarpur-Jacobabad Shahi Bagh Ground Shikarpur Rafiq Ahmed-Muzaffar Khan Parvaiz Ahmed
  Shaheed Benazirabad-Khairpur PCB Academy Ground Sukkur Asim Alvi-Azizur Rehman Muhammad Ahsan
14-16 Jun Larkana-Shikarpur Shahi Bagh Ground Shikarpur Rafiq Ahmed-Muzaffar Khan Muhammad Irfan Nasir
  Shaheed Benazirabad-Jacobabad District Cricket Ground Jacobabad Asim Alvi-Azizur Rehman Parvaiz Ahmed
  Sukkur-Khairpur PCB Academy Ground Sukkur Rasheed Memon-Akhtar Ali Muhammad Aslam

 

Hyderabad Region Pool B

Date Teams Venue Umpires Scorer
29-31 May Hyderabad-Thatta Niaz Stadium Hyderabad Shamim Ansari-Nazir Butt Arif Abdul Majeed
  Badin-Sanghar District Cricket Ground Sanghar Tariq Taufiq-Shakeel Ahmed Muhammad Atif
  Mirpur Khas-Dadu District Cricket Ground Dadu Abdul Qayum-Irshad Ahmed Anjum Baig
02-04 Jun Hyderabad-Sanghar Niaz Stadium Hyderabad Imtiaz Iqbal-Nazir Butt Anjum Baig
  Mirpur Khas-Thatta Municipal Sports Complex M.P.Khas Tariq Taufiq-Shakeel Ahmed Muhammad Atif
  Dadu-Badin District Cricket Ground Dadu Abdul Qayum-Irshad Ahmed Arif Abdul Majeed
06-08 Jun Thatta-Dadu Makli Cricket Ground Thatta Abdul Qayum-Irshad Ahmed Anwar Hassan
  Hyderabad-Badin Mir Cricket Ground Mir Je Landhi Tariq Taufiq-Shakeel Ahmed Arif Abdul Majeed
  Mirpur Khas-Sanghar Municipal Sports Complex M.P.Khas Akbar Khan-Nazir Butt Muhammad Atif
10-12 Jun Hyderabad-Dadu Niaz Stadium Hyderabad K.Mahmood Sr.-Nazir Butt Arif Abdul Majeed
  Mirpur Khas-Badin Municipal Sports Complex M.P.Khas Imtiaz Iqbal-Irshad Ahmed Muhammad Atif
  Thatta-Sanghar Mir Cricket Ground Mir Je Landhi Tariq Taufiq-Shakeel Ahmed Anjum Baig
14-16 Jun Thatta-Badin Makli Cricket Ground Thatta Abdul Qayum-Irshad Ahmed Anwar Hassan
  Hyderabad-Mirpur Khas Municipal Sports Complex M.P.Khas K.Mahmood Sr.-Nazir Butt Muhammad Atif
  Dadu-Sanghar District Cricket Ground Dadu Tariq Taufiq-Shakeel Ahmed Arif Abdul Majeed
18-20 Jun Winner of pool(A) Vs Winner of pool(B)      

 

Multan Region Pool A

Date Teams Venue Umpires Scorer
29-31 May Rahim Yar Khan-Rajanpur Mahmood Stadium R.Y.Khan Munir Ahmed-Jamil Kamran Farzand Ali
  Muzaffar Garh-Layyah College Ground Layyah Tasaddaq Jamal-Raja Shahid Shahid Gillani
  Bahawalpur-D.G.Khan Bahawalpur Stadium K.Mahmood Jr.-Tahir Rasheed Hafeezur Rehman
02-04 Jun Bahawalpur-Rajanpur Bahawalpur Stadium K.Mahmood Jr.-Tahir Rasheed Shahid Gillani
  Rahim Yar Khan-Layyah Mahmood Stadium R.Y.Khan Munir Ahmed-Jamil Kamran Aamer Manzoor
  D.G.Khan-Muzaffar Garh District Cricket Ground D.G. Khan Tasaddaq Jamal-Raja Shahid Hafeezur Rehman
06-08 Jun Bahawalpur-R.Y.Khan Bahawalpur Stadium K.Mahmood Jr.-Tahir Rasheed Hafeezur Rehman
  D.G.Khan-Layyah College Ground Layyah Munir Ahmed-Nadeem Iqbal Zulfiqar Ali
  Rajanpur-Muzaffar Garh District Cricket Ground D.G. Khan Tasaddaq Jamal-Raja Shahid Farzand Ali
10-12 Jun R.Y.Khan-Muzaffar Garh Mahmood Stadium R.Y.Khan Munir Ahmed-Nadeem Iqbal Aamer Manzoor
  Bahawalpur-Layyah College Ground Layyah K.Mahmood Jr.-Tahir Rasheed Shahid Gillani
  D.G.Khan-Rajanpur District Cricket Ground D.G. Khan Tasaddaq Jamal-Raja Shahid Farzand Ali
14-16 Jun R.Y.Khan-D.G.Khan Mahmood Stadium R.Y.Khan Munir Ahmed-Nadeem Iqbal Aamer Manzoor
  Rajanpur-Layyah College Ground Layyah Tasaddaq Jamal-Raja Shahid Hafeezur Rehman
  Bahawalpur-Muzaffar Garh Bahawalpur Stadium K.Mahmood Jr.-Tahir Rasheed Shahid Gillani

 

Multan Region Pool B

Date Teams Venue Umpires Scorer
29-31 May Multan-Sahiwal Multan Cricket Stadium Multan Kashif Sohail-Amin Abbasi Zulfiqar Ali
  Khanewal-Bahawalnagar MCC Cricket Ground Multan Ansar Mahmood-Parvaiz Shah Muhammad Akbar
  Okara-Vehari Quaid-e-Azam Stadium Burewala Muhammad Kaleem-Raza Asghar Muhammad Atiq
02-04 Jun Multan-Khanewal Multan Cricket Stadium Multan Kashif Sohail-Muhammad Kaleem Zulfiqar Ali
  Sahiwal-Okara Gymkhana Ground Okara Ansar Mahmood-Parvaiz Shah Shahid Farooq
  Vehari-Bahawalnagar Quaid-e-Azam Stadium Burewala Amin Abbasi-Raza Asghar Muhammad Atiq
06-08 Jun Multan-Vehari Multan Cricket Stadium Multan Kashif Sohail-Muhammad Kaleem Muhammad Akbar
  Okara-Bahawalnagar Gymkhana Ground Okara Ansar Mahmood-Parvaiz Shah Shahid Farooq
  Sahiwal-Khanewal Govt College Ground Sahiwal Amin Abbasi-Raza Asghar Muhammad Atiq
10-12 Jun Multan-Okara Gymkhana Ground Okara Ansar Mahmood-Parvaiz Shah Shahid Farooq
  Sahiwal-Bahawalnagar Govt College Ground Sahiwal Amin Abbasi-Raza Asghar Muhammad Atiq
  Khanewal-Vehari Quaid-e-Azam Stadium Burewala Kashif Sohail-Muhammad Kaleem Muhammad Akbar
14-16 Jun Multan-Bahawalnagar Multan Cricket Stadium Multan Kashif Sohail-Muhammad Kaleem Zulfiqar Ali
  Sahiwal-Vehari Govt College Ground Sahiwal Amin Abbasi-Raza Asghar Muhammad Atiq
  Okara-Khanewal Gymkhana Ground Okara Ansar Mahmood-Parvaiz Shah Shahid Farooq
18-20 Jun Winner of pool(A) Vs Winner of pool(B)      

 

Faisalabad Region

Date Teams Venue Umpires Scorer
29-31 May Faisalabad-Bhakkar Iqbal Stadium Faisalabad Khalil Ahmed-Saifullah Khan Noor Nabi
  Sargodha-Jhang Sports Stadium Sargodha Ziaullah-Shahid Qayyum Nasir Khan
02-04 Jun Faisalabad-Sargodha Iqbal Stadium Faisalabad Javed Ashraf-Khalil Ahmed Noor Nabi
  Bhakkar-Kasur Bohranwali Ground Faisalabad Saifullah Khan-Shahid Qayyum Tahir Suhaib
06-08 Jun Faisalabad-Kasur Iqbal Stadium Faisalabad Saifullah Khan-Ziaullah Noor Nabi
  Jhang-Bhakkar Chenab College Jhang Khalil Ahmed-Shahid Qayyum Farman Ali
10-12 Jun Sargodha-Bhakkar Sports Stadium Sargodha Wasimuddin-Shahid Qayyum Nasir Khan
  Jhang-Kasur Chenab College Jhang Saifullah Khan-Ziaullah Farman Ali
14-16 Jun Faisalabad-Jhang Chenab College Jhang Wasimuddin-Saifullah Khan Farman Ali
  Sargodha-Kasur Sports Stadium Sargodha Ziaullah-Shahid Qayyum Nasir Khan

 

Sialkot Region

Date Teams Venue Umpires Scorer
29-31 May Sialkot-Hafizabad Jinnah Stadium Sialkot Irfan Dilshad-Rasheed Mughal Farrukh Ilyas
  Sheikhupura-Narowal Sheikhupura Stadium Rana Sohail-Saleem Butt Khalid Waheed
  Gujranwala-Mandi B,uddin Country Club Muridke Abid Naqvi-Adnan Rasheed Sajjadul Hassan
02-04 Jun Sialkot-Narowal Jinnah Stadium Sialkot Irfan Dilshad-Rasheed Mughal Farrukh Ilyas
  Sheikhupura-Mandi B,uddin Sheikhupura Stadium Rana Sohail-Saleem Butt Sajjadul Hassan
  Gujranwala-Hafizabad Jinnah Stadium Gujranwala Abid Naqvi-Adnan Rasheed Sohail Zaidi
06-08 Jun Sialkot-Gujranwala Jinnah Stadium Sialkot Abid Naqvi-Adnan Rasheed Farrukh Ilyas
  Sheikhupura-Hafizabad Sheikhupura Stadium Rana Sohail-Saleem Butt Sajjadul Hassan
  Mandi Bahauddin-Narowal VIP Ground Sialkot Irfan Dilshad-Rasheed Mughal Sohail Zaidi
10-12 Jun Sialkot-Mandi Bahauddin Jinnah Stadium Sialkot Abid Naqvi-Adnan Rasheed Farrukh Ilyas
  Sheikhupura-Gujranwala Sheikhupura Stadium Rana Sohail-Khalil Ahmed Khalid Waheed
  Hafizabad-Narowal VIP Ground Sialkot Irfan Dilshad-Rasheed Mughal Sohail Zaidi
14-16 Jun Sialkot-Sheikhupura Jinnah Stadium Sialkot Abid Naqvi-Adnan Rasheed Masood Ahmed
  Gujranwala-Narowal Jinnah Stadium Gujranwala Rana Sohail-Khalil Ahmed Sohail Zaidi
  Hafizabad-Mandi Bahauddin VIP Ground Sialkot Irfan Dilshad-Rasheed Mughal Farrukh Ilyas

 

Lahore Region

Date Teams Venue Umpires Scorer
29-31 May E. Zone (W)-E. Zone (B) Railways Stadium Lahore Muhammad Basit-Asif Farooq Abdul Hameed
  W. Zone (W)-W. Zone (B) Lahore Gymkhana Ground Lahore Saifullah-Waleed Yaqoob Zahoor Alam
  N. Zone (W)-N. ZonI (B) Aligarh Ground Model Town Lahore Javed Iqbal-Muhammad Asif Waqar Ahmed
02-04 Jun E. Zone (W)-N. Zone (B) Ittefaq Cricket Club Ground Lahore Muhammad Basit-Asif Farooq Waqar Ahmed
  E. Zone (B)-W. Zone (B) Model Town Greens Ground Lahore Ziaullah-Ijaz Ahmed Zahoor Alam
  W. Zone (W)-N. Zone (W) Aligarh Ground Model Town Lahore Anisur Rehman-Masood Khan Najamus Saeed
06-08 Jun E. Zone (W)-N. Zone (W) Ittefaq Cricket Club Ground Lahore Muhammad Basit-Asif Farooq Muhammad Arif Sr.
  E. Zone (B)-W. Zone (W) Model Town Greens Ground Lahore Anisur Rehman-Ijaz Ahmed Masood Ahmed
  W. Zone (B)-N. Zone (B) LCCA Ground Lahore Javed Iqbal-Saifullah Abdul Hameed
10-12 Jun E. Zone (W)-W. Zone (B) Model Town Greens Ground Lahore Muhammad Basit-Asif Farooq Muhammad Arif Sr.
  E. Zone (B)-N. Zone (W) LCCA Ground Lahore Muhammad Asif-Javed Iqbal Azhar Hussain
  N. Zone (B)-W. Zone (W) Ittefaq Cricket Club Ground Lahore Ijaz Ahmed-Masood Khan Masood Ahmed
14-16 Jun E. Zone (W)-W. Zone (W) Model Town Greens Ground Lahore Saifullah-Muhammad Asif Najamus Saeed
  E. Zone (B)-N. Zone (B) LCCA Ground Lahore Anisur Rehman-Waleed Yaqoob Azhar Hussain
  N. Zone (W)-W. Zone (B) Aligarh Ground Model Town Lahore Muhammad Basit-Asif Farooq Zahoor Alam

 

Lahore Region

Date Teams Venue Umpires Scorer
29-31 May Rawalpindi-Jehlum Pindi Stadium Rawalpindi Wasimuddin-Muhammad Arif Shakeel Ahmed
  Attock-Chakwal District Cricket Ground Attock Naushad Khan-Nasar Khan Muhammad Arif Sr.
02-04 Jun Mianwali-Attock District Cricket Ground Attock Wasimuddin-Muhammad Arif Shakeel Ahmed
  Jhelum-Chakwal Pindi Stadium Rawalpindi Naushad Khan-Nasar Khan Umar Iqbal
06-08 Jun Rawalpindi-Mianwali Pindi Stadium Rawalpindi Wasimuddin-Muhammad Arif Shakeel Ahmed
  Jhelum-Attock District Cricket Ground Attock Naushad Khan-Nasar Khan Zahoor Alam
10-12 Jun Rawalpindi-Attock Pindi Stadium Rawalpindi Jamil Kamran-Mir Dad Shakeel Ahmed
  Mianwali-Chakwal District Cricket Ground Attock Javed Ashraf-Waleed Yaqoob Adnan Farooq
14-16 Jun Rawalpindi-Chakwal Pindi Stadium Rawalpindi Jamil Kamran-Mir Dad Adnan Farooq
  Mianwali-Jhelum District Cricket Ground Attock Javed Ashraf-Masood Khan Shakeel Ahmed

 

Islamabad Region

Date Teams Venue Umpires Scorer
29-31 May Islamabad-AJK Diamond Cricket Ground Islamabad Iqbal Butt-Hakeem Shah Umar Iqbal
  Gilgit Baltistan-Gujrat Service Cricket Ground Gujrat Javed Ashraf-Ijaz Ahmed Azhar Hussain
02-04 Jun Islamabad-Gujrat Diamond Cricket Ground Islamabad Iqbal Butt-Hakeem Shah Adnan Farooq
  AJK-Gilgit Baltistan National Ground Islamabad Javed Iqbal-Saifullah Abdul Hameed
06-08 Jun Islamabad-Gilgit Baltistan Diamond Cricket Ground Islamabad Iqbal Butt-Hakeem Shah Adnan Farooq
  Gujrat-AJK Service Cricket Ground Gujrat Jamil Kamran-Mir Dad Najamus Saeed

 

Peshawar Region

Date Teams Venue Umpires Scorer

29-31 May

Peshawar-Dir Lower Gymkhana Ground Peshawar Abdul Wasay-Naik Muhammad Abdul Wahid
  Charsadda-Nowshehra Arbab Niaz Stadium Peshawar Khalid Younas-Aamer Sharif Noor Muhammad
02-04 Jun Peshawar-Charsadda Gymkhana Ground Peshawar Abdul Wasay-Khalid Younas Abdul Wahid
  Swat-Dir Lower Arbab Niaz Stadium Peshawar Aamer Sharif-Naik Muhammad Awas Khan
06-08 Jun Nowshehra-Swat Gymkhana Ground Peshawar Aamer Sharif-Naik Muhammad Noor Muhammad
  Charsadda-Dir Lower Arbab Niaz Stadium Peshawar Abdul Wasay-Khalid Younas Awas Khan
10-12 Jun Peshawar-Swat Arbab Niaz Stadium Peshawar Abdul Wasay-Khalid Younas Nadeem Akhtar
  Nowshehra-Dir Lower Gymkhana Ground Peshawar Aamer Sharif-Naik Muhammad Abdul Wahid
14-16 Jun Peshawar-Nowshehra Arbab Niaz Stadium Peshawar Abdul Wasay-Aamer Sharif Awas Khan
  Charsadda-Swat Gymkhana Ground Peshawar Khalid Younas-Naik Muhammad Nadeem Akhtar

 

Abbottabad Region Pool A

Date Teams Venue Umpires Scorer
29-31 May Bannu-Dir Upper Gohati Cricket Stadium Swabi Sohail Khan-Jamshed Iqbal Nadeem Akhtar
  Mardan-Swabi Sports Complex Mardan Anayat Qureshi-Noorul Hakam Muhammad Arif Jr.
02-04 Jun Swabi-Dir Upper Gohati Cricket Stadium Swabi Sohail Khan-Jamshed Iqbal Nadeem Akhtar
  Bannu-FATA Sports Complex Mardan Anayat Qureshi-Noorul Hakam Muhammad Arif Jr.
06-08 Jun Mardan-Bannu Sports Complex Mardan Anayat Qureshi-Noorul Hakam Muhammad Arif Jr.
  FATA-Dir Upper Gohati Cricket Stadium Swabi Sohail Khan-Jamshed Iqbal Nadeem Akhtar
10-12 Jun Mardan-Dir Upper Sports Complex Mardan Anayat Qureshi-Noorul Hakam Muhammad Arif Jr.
  Swabi-FATA Gohati Cricket Stadium Swabi Sohail Khan-Jamshed Iqbal Noor Muhammad
14-16 Jun Swabi-Bannu Gohati Cricket Stadium Swabi Sohail Khan-Jamshed Iqbal Noor Muhammad
  Mardan-FATA Sports Complex Mardan Anayat Qureshi-Noorul Hakam Muhammad Arif Jr.

 

Abbottabad Region Pool B

Date Teams Venue Umpires Scorer
29-31 May Abbottabad-Mansehra Abbottabd Stadium Abbottabad Sohail Zaman-Farooq Jan Aamer Sharif
  D.I.Khan-Tank Gomal University Ground D.I.Khan Farooq Ali Khan-Asif Yaqoob Zawar Hussain
  Kohat-Haripur Kohat Cricket Stadium Kohat Bilal Qureshi-Saqib Khan Junaid Shah
02-04 Jun Haripur-Mansehra Railways Cricket Ground Haripur Bilal Qureshi-Saqib Khan Aamer Sharif
  D.I.Khan-Kohat Gomal University Ground D.I.Khan Farooq Ali Khan-Asif Yaqoob Zawar Hussain
  Abbottabad-Tank Abbottabd Stadium Abbottabad Sohail Zaman-Farooq Jan Khurram Shahzad
06-08 Jun Abbottabad-Haripur Railways Cricket Ground Haripur Sohail Zaman-Asif Yaqoob Khurram Shahzad
  D.I.Khan-Mansehra FC Cricket Ground Oghi Mansehra Bilal Qureshi-Saqib Khan Junaid Shah
  Kohat-Tank Kohat Cricket Stadium Kohat Farooq Ali Khan-Farooq Jan Shafiullah
10-12 Jun Abbottabad-D.I.Khan Abbottabd Stadium Abbottabad Sohail Zaman-Farooq Jan Aamer Sharif
  Mansehra-Kohat FC Cricket Ground Oghi Mansehra Bilal Qureshi-Saqib Khan Khurram Shahzad
  Haripur-Tank Railways Cricket Ground Haripur Farooq Ali Khan-Saleem Butt Awas Khan
14-16 Jun Haripur-D.I.Khan Gomal University Ground D.I.Khan Farooq Ali Khan-Saleem Butt Zawar Hussain
  Mansehra-Tank FC Cricket Ground Oghi Mansehra Bilal Qureshi-Saqib Khan Aamer Sharif
  Abbottabad-Kohat Kohat Cricket Stadium Kohat Sohail Zaman-Farooq Jan Shafiullah
18-20 Jun Winner of pool (A) Vs Winner of pool (B)