PCB-Pepsi Cricket Stars U-16 One Day Tournament 2012-13

Lahore December 14, 2012: Pakistan Cricket Board today announces the schedule of PCB-Pepsi Cricket Stars U-16 One Day Tournament 2012 starting from 24 December, 2012 at Islamabad and Lahore respectively. 13 Teams have been divided into 2 pools;  Pool A consists of Quetta, Karachi, Faisalabad, Hyderabad, Bahawalpur, Lahore and Multan, whereas Pool B is consisted of Abbottabad, Sialkot, Peshawar, FATA, Islamabad and  Rawalpindi will compete in this tournament. Bahawalpur region has been added as 13th team in this tournament. Dates and venues of semi finals and Final of the tournament will be announced later.

The training camp of the selected players will be held from 15-22 December, 2012 at respective regions. FATA team’s camp would be held in Peshawar and Quetta team’s training camp will be held at NCA, Lahore.

13 regional teams participating in this tournament have been selected after completing talent hunt activities at various districts across the country under  the youth development program NCA, Youth Development Wing. This activity is conducted by PCB in collaboration with PEPSI International.

Pool A: Quetta, Lahore, Karachi, Faisalabad, Hyderabad, Bahawalpur, Multan.

Pool B: Abbottabad, Sialkot, Peshawar, FATA, Islamabad, Rawalpindi.

Pool A

Date Teams Venues Umpires Scorers
24-Dec Multan-Bahawalpur Ittefaq Cricket Ground Lahore Sohail Zaman-Farooq Jan Abdul Hameed
  Quetta-Hyderabad Cricket Center Ground Lahore Abid Naqvi-Raja Shahid     Masood Ahmed
  Lahore-Faisalabad LCCA Ground Lahore Raza Asghar-Khalil Siddiqui Azhar Hussain
25-Dec Karachi-Quetta LCCA Ground Lahore Sagheer Ahmed-Muhammad Kaleem Muhammad Arif Sr.
  Multan-Faisalabad Ittefaq Cricket Ground Lahore Sohail Manzoor-Irfan Dilshad Najamus Saeed
  Lahore-Bahawalpur Cricket Center Ground Lahore Ghulam Sarwar-Abdul Kareem Zahoor Alam
26-Dec Lahore-Multan Ittefaq Cricket Ground Lahore Ghulam Sarwar-Abdul Kareem Waqar Ahmed
  Karachi-Hyderabad LCCA Ground Lahore Adnan Rasheed-Parvaiz Shah Abdul Hameed
  Bahawalpur-Quetta Cricket Center Ground Lahore Jamshed Iqbal-Naik Muhammad Masood Ahmed
27-Dec Faisalabad-Karachi Ittefaq Cricket Ground Lahore Tasaddaq Jamal-Irfan Dilshad Muhammad Arif Sr.
  Hyderabad-Bahawalpur Cricket Center Ground Lahore Adnan Rasheed-Munir Ahmed Najamus Saeed
  Multan-Quetta LCCA Ground Lahore Farooq Ali-Noorul Hakam Azhar Hussain
28-Dec Karachi-Bahawalpur Ittefaq Cricket Ground Lahore Farooq Jan-Naik Muhammad Zahoor Alam
  Faisalabad-Hyderabad LCCA Ground Lahore Sohail Zaman-Ansar Mahmood Waqar Ahmed
  Lahore-Quetta Cricket Center Ground Lahore Raza Asghar-Khalil Siddiqui Masood Ahmed
29-Dec Karachi-Multan Ittefaq Cricket Ground Lahore Aamer Sharif-Wasimuddin Najamus Saeed
  Quetta-Faisalabad LCCA Ground Lahore Munir Ahmed-Abdul Wasay Azhar Hussain
  Lahore-Hyderabad Cricket Center Ground Lahore Muhammad Yousaf-Hashim Ali Muhammad Arif Sr.
30-Dec Lahore-Karachi LCCA Ground Lahore Aamer Sharif-Wasimuddin Abdul Hameed
  Multan-Hyderabad Ittefaq Cricket Ground Lahore Sohail Manzoor-Abdul Wasay Waqar Ahmed
  Bahawalpur-Faisalabad Cricket Center Ground Lahore Muhammad Kaleem-Raja Shahid Zahoor Alam

Pool B

Date Teams Venues Umpires Scorers
24-Dec Islamabad-Rawalpindi National Ground Islamabad Shakeel Ahmed-Tahir Rasheed Adnan Farooq
  FATA-Sialkot Bhutto Cricket Ground Islamabad Saleem Butt-Bilal Qureshi Shakeel Ahmed
  Abbotabad-Peshawar Shalimar Cricket Ground Islamabad Asim Alvi-Akhtar Ali Umar Iqbal
25-Dec Islamabad-Peshawar National Ground Islamabad Shakeel Ahmed-Tahir Rasheed Adnan Farooq
  Abbotabad-FATA Bhutto Cricket Ground Islamabad Saleem Butt-Bilal Qureshi Shakeel Ahmed
  Rawalpindi-Sialkot Shalimar Cricket Ground Islamabad Asim Alvi-Akhtar Ali Umar Iqbal
26-Dec Islamabad-Sialkot National Ground Islamabad Farooq Ali-Nurul Hakam Muhammad Zeeshan
  FATA-Peshawar Bhutto Cricket Ground Islamabad Nazir Butt-Azizur Rehman Shakeel Ahmed
  Abbotabad-Rawalpindi Shalimar Cricket Ground Islamabad Rasheed Memon-Irshad Ahmed Umar Iqbal
27-Dec Islamabad-FATA National Ground Islamabad Rasheed Memon-Irshad Ahmed Muhammad Zeeshan
  Peshawar-Rawalpindi Bhutto Cricket Ground Islamabad Nazir Butt-Azizur Rehman Shakeel Ahmed
  Sialkot-Abbotabad Shalimar Cricket Ground Islamabad Tasaddaq Jamal-Ansar Mahmood Umar Iqbal
28-Dec Islamabad-Abbotabad National Ground Islamabad Abid Naqvi-Parvaiz Shah Muhammad Zeeshan
  FATA-Rawalpindi Bhutto Cricket Ground Islamabad Sagheer Ahmed-Ansar Mahood Shakeel Ahmed
  Sialkot-Peshawar Shalimar Cricket Ground Islamabad Muhammad Yousaf-Hashim Ali Umar Iqbal

The Dates, Venue, Umpires and Scorers for the Semi Finals and Final will announced later.

Abbottabad U-16 squad:

Sultan Mehmood, Hamza Tufail, Asim Khan (Abbottabad), Mohammad Ibrahim, Bilal Ahmed (Sawabi), Mohammad Mohsin Khan (Buneer), Azam Ali (Sawabi), Aqib Khan (Topi), Ahmad Asfandyar, Mansoor Ali (Mardan), Ihsanullah (Sawabi), Mohammad Uzair Khan, Junaid Khan, Basit Khan (Mardan) and Hamza Saeed ( Mansehra).

Bahawalpur U-16 squad:

Mohammad Hamza (RYK), Mohammad Saleem, Sajid Iqbal (Bahawalpur), Mohammad Sheryar (Muzaffargarh), Mohammad Umair, Mohammad Zubair, Ali Raza (Bahawalpur), Mohammad Danish Raza (Bahawalnagar), Haider Jalil (Rajanpur), Ahmed Raza Saeed, Mohammad Nadeem (Bahawalnagar), Shiar Muhammad (Bahawalpur), Hamza Kaleem, Kamran Majeed and Muhammad Khan (Rajanpur).

Faisalabad Squad:

Mohammad Salim, Mohammad Usman Khan, Abdul Samad, Mohsin Hassan, Mohammad Bilal, Asad Raza, Ahmed Saffi Abdullah, Shan Asghar (Faisalabad), Najam ud Din, Shabi-ul-Hasan (Sargodha), Mohammad Waqas (Kasur), Jahanzeb (Sargodha), Hassan Shahid (Faisalabad), Mirza Musaab Henan (Kasur) and Hasnat Naveed (Sargodha).

FATA U-16 squad:

Zakirullah, Wajidullah, Mohammad Shoaib (North Waziristan), Kamran Shah (South Waziristan), Amanullah (N. Waziristan), Shafqatullah (S. Waziristan), Mohammad Abbas (M Agency), Mohammad Zubair, Mohammad Zaman (S Waziristan), Aqib (F R Bannu), Abdullah (U Dir), Bilal Ahmed (L Dir), Mohammad Yunus (F R Lucky), Azam Khan and Siraj (K Agency).

Hyderabad U-16 Squad:

Uzair Jafri, Asad Malik, Khizar Butt, Mohammad Faraz (Hyderabad), Mohammad Imranr (Sukkur), Nisar Hussain (Sanghar), Mohammad Muzammil (Mirpur Khaas), Nasir Ali (Larkana), Ameer Hamza (Shikarpur), Mukhtiar Ali (Nawabshah), Mohammad Ashraf (Sukkar), Junaid Ahmed (Larkana), Mohammad Waqar (Hyderabad), Sarfaraz Ahmad  (Larkana) and Ayaz Ali (Dadu).

Islamabad U-16 squad:

 Sajawal Riaz, Ali Imran, Sheryar Khan, Saroosh Hasan Ali, S Mohammad Abbas Raza, Sheryar Khan Afaqi, Samiullah, Malik Sheryar Khan, Salman Fayyaz, Syed Ibrahim Rabbani, Arsam Farooq, Syed Ahmed Abbas, Syed Dilawar Shah, Mohammad Ismail Khan and Hasan Ali.

Karachi U-16 squad:

S M Tahami, Saiur Rehman, Asad Ali zaidi, Hasan Shahab, Raam Ravi, Hamza Khan, Bilal Abbas, Rabish Ahmed, M Shan Siddique, Karan Parkash, Mohammad Hasan Khan, Osama Ali, Anas Hameed, Saif Ali Ghori and Ghulam Raza.

Lahore U-16 squad: 

Bilawal Iqbal, Mohsin Ilyas, Naeem Ahmed Khan, Momin Rizwan, Ali Zaryab Asif, Faisal Ali, Mohammad Tayyab, Khawaja Mohammad Wasif, Mohammad Shahzeb, Salman Saleem, Umer Farooq, Mohammad Ali Rafey, Ali Haider, Shabbir Ahmed and Mohammad Ahmed Shafiq.

Multan U-16 squad:

Saifur Rehman, Ahsan Raza (Multan), Shahzeb (Burewala), Mohammad Rizwan (Sahiwal), Ahmed Sultan (Okara), Sabtain Rizvi (Khanewal), Faraz Khan, Abuzar (Multan), Muneebur Rehman (Sahiwal), Mustaneed Naqvi, Syed Ali Pasha (Multan), Muzammal Hussain (Vehari), Ghulam Haider (Khanewal), Zaif Ismail (D G Khan) and Mohammad Shahid (Lodhran).

Peshawar U-16 squad:

Walid Bin Fareed, Abdul Ghani, Hamid Mahmood, Hasnat Ahmed, Mohammd Zaheen, Mohammad Zahid (Peshawar), Mohammad Usman (D I Khan), Waqas Ahmed, Salman Shah, Mohammad Ijaz (Peshawar), Abdul Waheed, Mohammd Yasin (D I Khan), Hammaduddin (Peshawar), Amir Sohail (Bannu) and Hussain Mujtaba Khan (Kohat).

Quetta U-16 squad:

Ghulam Haider, Abdul Ghafoor (Quetta), Mohammad Imran (Chaman), Abdul Nasir (Quetta), Osama Razzak (Lasbela), Abdul Nafey, Syed Najibullah, Nawab Yar Khan (Quetta),  Abid Ali (D M Jamali), Ahmer Aziz (Hub), Imran Khan (Noshki), Hayatullah (Quetta), Ramzan (Loralai) Fareed Ahmed and Hanan Khan (Quetta).

Rawalpindi U-16 squad:

Zeeshan Malik, Nasir Nawaz, Masood Umer, Hasnain Butt, Aamir Sohail, Mohsin Rashid, Mohammad Asif, Nisar Qureshi, Hammad Pervez, Ammad Ali, Haris Nazir, Shahdab Khan, Imran Khan, Faizan Ibrahim and Yasir Jan.

Sialkot U-16 squad:

Saif Badar (Sialkot), Abdul Rehman, Ahmed Iqbal Khan (Gujranwala), Zubair Butt, Anil Mushtaq, Waqas Malik, Ali Zafar (Sialkot), Ahsan Bhatti (Gujranwala), Dawood Masih, Hamza Yousuf (Sialkot), , Fateh Khan ((Sheikhupura), Saqib Ali (Gujranwala), Usman Ali, Mohammd Zahid (Sialkot) and Mohammad Rizwan (Sheikhupura).

 

Disclaimer

Comments

 

Post Comment

Name : *
Email : *
Comments : *