SCHEDULE OF PATRON'S TROPHY GRADE-II- 2010-2011

Lahore March 14, 2011: Pakistan Cricket Board today announces the schedule of PATRON'S TROPHY GRADE-II- 2010-2011 starting from 21st March 2011.

22 Teams placed in four groups (6 Teams each in 2 Groups, 5 Teams each in 2 Groups). Top Team from each Group will play the Semi Final. The Winner of the tournament will be promoted to Quaid-e-Azam Trophy Division - II Tournament 2011-2012. The Schedule is as follows:

Group - A
Date Teams Venue Umpires Referee Scorer
21-23 Mar Customs-Cricket Saudi Int. NBP Stadium Karachi Aslam Bareach-Shamim Ansari Iqbal Sheikh Salman Hussain
  Pak Steel-Omar Associates Quaid-e-Azam Park Karachi Junaid Ghafoor-Asim Alvi Amiruddin Ansari Imran Ali
  Navy-Candyland UBL Ground No.1 Karachi M. Rashid Khan-Azizur Rehman Masood Anwar Muhammad Ahsan
25-27 Mar Customs-Candyland UBL Ground No.1 Karachi Aslam Bareach-Aley Haider Iqbal Sheikh Salman Hussain
  Navy-Omar Associates NBP Stadium Karachi M. Rashid Khan-Shamim Ansari Masood Anwar Imran Ali
  Pak Steel-Cricket Saudi Int. Quaid-e-Azam Park Karachi Junaid Ghafoor-Sohail Jaffar Amiruddin Ansari Muhammad Ahsan
29-31 Mar Customs-Navy Landhi Gymkhana Ground Karachi M. Rashid Khan-Sohail Jaffar Masood Anwar Salman Hussain
  Cricket Saudi Int.-Omar Associates UBL Ground No.1 Karachi Junaid Ghafoor-Shamim Ansari Iqbal Sheikh Imran Ali
  Pak Steel-Candyland NBP Stadium Karachi Aslam Bareach-Aley Haider Jamshaid Hussian Muhammad Ahsan
02-04 Apr Pak Steel-Navy Quaid-e-Azam Park Karachi Junaid Ghafoor-Shamim Ansari Amiruddin Ansari Wasim Abbas
  Customs-Omar Associates UBL Ground No.1 Karachi M. Rashid Khan-Tahir Rasheed Jamshaid Hussian Shahnawaz Somroo
  Candyland-Cricket Saudi Int. NBP Stadium Karachi Aslam Bareach-Shakeel Ahmed Iqbal Sheikh Imran Ali
06-08 Apr Customs-Pak Steel Quaid-e-Azam Park Karachi Aslam Bareach-Roohul Hassan Amiruddin Ansari Salman Hussain
  Candyland-Omar Associates UBL Ground No.1 Karachi Junaid Ghafoor-Tahir Rasheed Jamshaid Hussian Muhammad Ahsan
  Navy-Cricket Saudi Int. Landhi Gymkhana Ground Karachi M. Rashid Khan-Shamim Ansari Masood Anwar Salman Siddiqui
Group - B
Date Teams Venue Umpires Referee Scorer
21-23 Mar Army-SSGC Pindi Stadium Rawalpindi Muhammad Asif Sr.-Majid Hussain Allah Ditto Shakeel Ahmed
  UBL-Servis Ind. Diamond Ground Islamabad Muhammad Arif-Saqib Khan Shahid Butt Adnan Farooq
25-27 Mar UBL-SSGC Diamond Ground Islamabad Muhammad Arif-Saqib Khan Allah Ditto Adnan Farooq
  CDA-Servis Ind. Pindi Stadium Rawalpindi Muhammad Asif Sr.-Majid Hussain Asif Aslam Khan Shakeel Ahmed
29-31 Mar SSGC-CDA Pindi Stadium Rawalpindi Muhammad Asif Sr.-Muhammad Arif Tanvir Afzal Shakeel Ahmed
  Army-UBL Army Cricket Ground R,pindi Majid Hussain-Saqib Khan Asif Aslam Khan Adnan Farooq
02-04 Apr Army-Servis Ind. Army Cricket Ground R,pindi Muhammad Asif Sr.-Muhammad Arif Asif Aslam Khan Shakeel Ahmed
  UBL-CDA Diamond Ground Islamabad Aftab Gillani-Majid Hussain Ghulam Mustafa Adnan Farooq
06-08 Apr Army-CDA Army Cricket Ground R,pindi Aftab Gillain-Muhammad Arif Ghulam Mustafa Shakeel Ahmed
  SSGC-Servis Ind. Diamond Ground Islamabad Muhammad Asif Sr.-Majid Hussain Allah Ditto Adnan Farooq
Group - C
Date Teams Venue Umpires Referee Scorer
21-23 Mar KPT-KESC LCCA Ground Lahore Saifullah Sr.-Javed Iqbal Pervaiz Akthtar Abdul Hameed
  Railways-PEB Railways Stadium Lahore Javed Ashraf-Hanif Muhammad Zaigham Burki Azhar Hussain
25-27 Mar KPT-PEB LCCA Ground Lahore Saifullah Sr.-Hanif Muhammad Pervaiz Akthtar Masood Ahmed
  Railways-Medicam Railways Stadium Lahore Javed Ashraf-Javed Iqbal Zaigham Burki Najamus Saeed
29-31 Mar KESC-PEB LCCA Ground Lahore Javed Ashraf-Hanif Muhammad Tariq Azhar Muhammad Arif Sr.
  KPT-Medicam Country Club Muridke Saifullah Sr.-Javed Iqbal Pervaiz Akthtar Sajjadul Hassan
02-04 Apr KESC-Medicam Country Club Muridke Javed Ashraf-Javed Iqbal Ashraf Ali Sajjadul Hassan
  Railways-KPT Railways Stadium Lahore Saifullah Sr.-Hanif Muhammad Tariq Azhar Muhammad Arif Sr.
06-08 Apr Railways-KESC LCCA Ground Lahore Saifullah Sr.-Javed Iqbal Sohail Khan Zahoor Alam
  PEB-Medicam Country Club Muridke Javed Ashraf-Hanif Muhammad Ashraf Ali Sajjadul Hassan
Group - D
Date Teams Venue Umpires Referee Scorer
21-23 Mar ETPB-MIA Corporation Sheikhupura Stadium Zaheer Ahmed-Naushad Khan Ashraf Ali Khalid Waheed
  Income Tax-Sayid Paper Jinnah Stadium Gujranwala Nasar Khan-Saleem Butt Naveed Nazir Sohail Zaidi
  Port Qasim-HEC Jinnah Stadium Sialkot Akmal Hayat-Sajjid Afridi Shakir Javed Farrukh Ilyas
25-27 Mar ETPB-Income Tax Sheikhupura Stadium Zaheer Ahmed-Naushad Khan Shahid Butt Khalid Waheed
  HEC-Sayid Paper Jinnah Stadium Gujranwala Nasar Khan-Saleem Butt Naveed Nazir Sohail Zaidi
  Port Qasim-MIA Corporation Jinnah Stadium Sialkot Akmal Hayat-Sajjid Afridi Sohail Khan Farrukh Ilyas
29-31 Mar ETPB-Port Qasim Sheikhupura Stadium Zaheer Ahmed-Naushad Khan Shahid Butt Khalid Waheed
  MIA Corporation-Sayid Paper Jinnah Stadium Sialkot Akmal Hayat-Sajjid Afridi Ghulam Mustafa Farrukh Ilyas
  HEC-Income Tax Jinnah Stadium Gujranwala Masood Khan-Nasar Khan Naveed Nazir Sohail Zaidi
02-04 Apr Port Qasim-Income Tax Jinnah Stadium Sialkot Saqib Khan-Nasar Khan Sohail Khan Farrukh Ilyas
  ETPB-Sayid Paper Jinnah Stadium Gujranwala Zaheer Ahmed-Akmal Hayat Tanvir Afzal Sohail Zaidi
  HEC-MIA Corporation Sheikhupura Stadium Sajjid Afridi-Naushad Khan Shakir Javed Khalid Waheed
06-08 Apr ETPB-HEC Sheikhupura Stadium Sajjid Afridi-Naushad Khan Shakir Javed Khalid Waheed
  Port Qasim-Sayid Paper Jinnah Stadium Sialkot Saqib Khan-Nasar Khan Zaigham Burki Farrukh Ilyas
  Income Tax-MIA Corporation Jinnah Stadium Gujranwala Zaheer Ahmed-Akmal Hayat Tanvir Afzal Sohail Zaidi
Semi Finals
11-13 Apr First Semi Final:  Winner of Pool (A) Vs Winner of Pool (C)
11-13 Apr Second Semi Final:  Winner of Pool (B) Vs Winner of Pool (D)
16-19 Apr FINAL