SCHEDULE OF PATRON'S TROPHY GRADE-II 2013-2014

Lahore February 20, 2014 :   Pakistan Cricket Board today announces the schedule of PATRON'S TROPHY GRADE-II- 2013-2014 starting from 1st March 2014.  22 Teams divided into four Groups will participate in this tournament. Top Team from each Group will play the Semi Final. The Winner of the tournament will be promoted to President's Trophy Tournament 2014-2015.

PATRON'S TROPHY GRADE-II- 2013-2014

Group - A

Date Teams Venue Umpires Referee Scorer
01-03 Mar Navy-Saudi Cricket Int. NBP Stadium Karachi Muhammad Rashid-Aaley Haider Ameeruddin Wasim Abbas
  K-Electrics-Sindh Police Arabian Sea Country Club Karachi Shamim Ansari-Imtiaz Iqbal Ali Gohar Haseebullah
  Customs-SSGC UBL Ground No.1 Karachi Junaid Ghafoor-Tahir Rasheed Athar Laiq Tariq Noor
05-07 Mar Navy-Customs NBP Stadium Karachi Imtiaz Iqbal-Tahir Rasheed Aleem Moosa Muhammad Ahsan
  SSGC-Sindh Police Arabian Sea Country Club Karachi Muhammad Rashid-Junaid Ghafoor Ameeruddin Salman Hussain
  K-Electrics-Saudi Cricket Int. UBL Ground No.1 Karachi Shamim Ansari-Aaley Haider Masood Anwaar Imran Ali
09-11 Mar K-Electrics-SSGC NBP Stadium Karachi Muhammad Rashid-Aslam Bareach Athar Laiq Salman Hussain
  Navy-Sindh Police Arabian Sea Country Club Karachi Aaley Haider-Abdul Karim Iftikhar Ahmed Muhammad Ahsan
  Customs-Saudi Cricket Int. Landhi Gymkhana Ground Karachi Shamim Ansari-Irshad Ahmed Ghulam Mustafa Imran Ali
13-15 Mar K-Electricts-Customs Landhi Gymkhana Ground Karachi Imtiaz Iqbal-Aslam Bareach Ghulam Mustafa Haseebullah
  Saudi Cricket Int.-Sindh Police Arabian Sea Country Club Karachi Junaid Ghafoor-Abdul Karim Aleem Moosa Salman Siddiqui
  Navy-SSGC NBP Stadium Karachi Tahir Rasheed-Irshad Ahmed Ali Gohar Ubaid Ahmed
17-19 Mar Navy-K-Electrics Arabian Sea Country Club Karachi Muhammad Rashid-Irshad Ahmed Ghulam Mustafa Ubaid Ahmed
  Customs-Sindh Police NBP Stadium Karachi Shamim Ansari-Abdul Karim Iftikhar Ahmed Wasim Abbas
  SSGC-Saudi Cricket Int. UBL Ground No.1 Karachi Aslam Bareach-Aaley Haider Ameeruddin Tariq Noor

Group - B

Date Teams Venue Umpires Referee Scorer
01-03 Mar PEB-CDA Pindi Cricket Stadium Rawalpindi Sohail Zaman-Jamshed Iqbal Asif Aslam Shakeel Ahmed
  Army-NADRA Army Cricket Ground R,pindi Muhammad Arif-Farooq Ali Allah Ditto Muhammad Zeeshan
05-07 Mar Army-CDA Army Cricket Ground R,pindi Sohail Zaman-Farooq Jan Allah Ditto Umar Iqbal
  Dollar East-NADRA Diamond Club Ground Islamabad Iqbal Butt-Raweed Khan Asif Aslam Adnan Farooq
09-11 Mar PEB-Dollar East Diamond Club Ground Islamabad Raweed Khan-Jamshed Iqbal Asif Aslam Adnan Farooq
  CDA-NADRA Pindi Cricket Stadium Rawalpindi Muhammad Arif-Farooq Ali Allah Ditto Shakeel Ahmed
13-15 Mar Army-PEB Army Cricket Ground R,pindi Raweed Khan-Farooq Jan Wasim Yousafi Zafar Yasir
  CDA-Dollar East Pindi Cricket Stadium Rawalpindi Muhammad Arif-Jamshed Iqbal Allah Ditto Shakeel Ahmed
17-19 Mar Army-Dollar East Army Cricket Ground R,pindi Sohail Zaman-Farooq Jan Asif Aslam Umar Iqbal
  PEB-NADRA Diamond Club Ground Islamabad Raweed Khan-Farooq Ali Wasim Yousafi Adnan Farooq

Group - C

Date Teams Venue Umpires Referee Scorer
01-03 Mar Candyland-PTBB Country Club Muridke Ihtshamul Haq-Raza Asghar Muhammad Aslam Sajjadul Hassan
  Omar Associates-Face Fresh Jinnah Stadium Sialkot Akmal Hayat-Zaheer Ahmed Naveed Nazir Farrukh Ilyas
05-07 Mar Omar Associates-Candyland Country Club Muridke Ihtshamul Haq-Raza Asghar Muhammad Aslam Sajjadul Hassan
  KPT-PTBB Jinnah Stadium Sialkot Akmal Hayat-Zaheer Ahmed Naveed Nazir Farrukh Ilyas
09-11 Mar KPT-Candyland Jinnah Stadium Sialkot Sohail Zaman-Munir Ahmed Tanvir Afzal Farrukh Ilyas
  Face Fresh-PTBB Country Club Muridke Iqbal Butt-Akmal Hayat Samiul Haq Sajjadul Hassan
13-15 Mar KPT-Face Fresh Country Club Muridke Ihtshamul Haq-Raza Asghar Tanvir Afzal Sajjadul Hassan
  Omar Associates-PTBB Jinnah Stadium Sialkot Akmal Hayat-Munir Ahmed Naveed Nazir Farrukh Ilyas
17-19 Mar Candyland-Face Fresh Jinnah Stadium Sialkot Iqbal Butt-Zaheer Ahmed Samiul Haq Farrukh Ilyas
  Omar Associates-KPT Country Club Muridke Ihtshamul Haq-Rashid Riaz Naveed Nazir Sajjadul Hassan

Group - D

Date Teams Venue Umpires Referee Scorer
01-03 Mar HEC-Service Ind. LCCA Ground Lahore Waleed Yaqoob-Irfan Dilshad Ghulam Mustafa Abdul Hameed
  Sayid Papers-ETPB Stags Cricket Ground Model Town Lhr Tasaddaq Jamal-Saifullah Ashraf Ali Azhar Hussain
  Medicam-Khayaban-e-Amin Khayaban-e-Amin Cricket Ground Lhr Abid Naqvi-Raja Shahid Mujahid Jamshed Masood Ahmed
05-07 Mar Seivice Ind.-Sayid Papers Stags Cricket Ground Model Town Lhr Javed Iqbal-Jamil Kamran Sohail Khan Najamus Saeed
  HEC-Khayaban-e-Amin Khayaban-e-Amin Cricket Ground Lhr Waleed Yaqoob-Saifullah Ashraf Ali Muhammad Arif Sr
  Medicam-ETPB LCCA Ground Lahore Tasaddaq Jamal-Rashid Riaz Mujahid Jamshed Zahoor Alam
09-11 Mar Service Ind.Khayaban-e-Amin Khayaban-e-Amin Cricket Ground Lhr Javed Iqbal-Irfan Dilshad Sohail Khan Waqar Ahmed
  Sayid Papers-Medicam Stags Cricket Ground Model Town Lhr Jamil Kamran-Abid Naqvi Ashraf Ali Waris Bashir
  HEC-ETPB LCCA Ground Lahore Tasaddaq Jamal-Raja Shahid Naveed Nazir Najamus Saeed
13-15 Mar ETPB-Khayaban-e-Amin Khayaban-e-Amin Cricket Ground Lhr Jamilil Kamran-Waleed Yaqoob Ashraf Ali Abdul Hameed
  HEC-Sayid Papers Stags Cricket Ground Model Town Lhr Raja Shahid-Saifullah Sohail Khan Masood Ahmed
  Service Ind.-Medicam LCCA Ground Lahore Abid Naqvi-Irfan Dilshad Fazal Akbar Shah Azhar Hussain
17-19 Mar Sayid Papers-Khayaban-e-Amin LCCA Ground Lahore Javed Iqbal-Waleed Yaqoob Sohail Khan Muhammad Arif Sr
  Service Ind.-ETPB Khayaban-e-Amin Cricket Ground Lhr Saifullah-Munir Ahmed Tanvir Afzal Zahoor Alam
  HEC-Medicam Stags Cricket Ground Model Town Lhr Jamil Kamran-Tariq Rasheed Fazal Akbar Shah Waris Bashir

Semi Finals & Final

22-24 Mar Group a Vs Group C        
22-24 Mar Group B vs Group D        
27-30 Mar          
Top Team from each Group will play the Semi Final.
The Winner of the tournament will be promoted to President's Trophy Tournament 2014-2015.