Revised Schedule of Quaid-e-Azam Trophy 2012-13

Quaid-e-Azam Trophy 2012-2013 (Sponsored by Faysal Bank

GROUP - I 

Date

Matches

Venue

Umpires

Referee

Scorer

28-31 Dec

Karachi Region (B)-Quetta Region

NBP Stadium Karachi

Ghaffar Kazmi-Nadeem Iqbal

Khalid Niazi

Salman Hussain

 

Lahore Ravi-Sialkot Region

Zahoor Elahi Stadium Gujrat

Kamal Marchant-Raweed Khan

Muhammad Anees

Sajjadul Hassan

 

Islamabad Region-Multan Region

Diamond Ground Islamabad

Ahsan Raza-Ihtshamul Haq

Khateeb Rizwan

Khurram Shahzad

02-05 Jan

Karachi Region (B)-Peshawar Region

National Stadium Karachi

Ghaffar Kazmi-Nadeem Iqbal

Ilyas Khan

Imran Ali

02-05 Jan

Lahore Ravi-Islamabad Region

Diamond Ground Islamabad

Kamal Marchant-Raweed Khan

Khateeb Rizwan

Shakeel Ahmed

03-06 Jan

Multan Region-Quetta Region

Multan Cricket Stadium Multan

Ahsan Raza-Majid Hussain

Muhammad Javed

Zulfiqar Ali

07-10 Jan

Karachi Region (B)-Sialkot Region

NBP Stadium Karachi

Ghaffar Kazmi-Nadeem Iqbal

Ilyas Khan

Imran Ali

08-11 Jan

Lahore Ravi-Quetta Region

LCCA Ground Lahore

Kamal Marchant-Raweed Khan

Muhammad Anees

Abdul Hameed

08-11 Jan

Peshawar Region-Multan Region

Multan Cricket Stadium Multan

Aftab Gillani-Akram Raza

Muhammad Javed

Muhammad Akbar

13-16 Jan

Islamabad Region-Sialkot Region

Jinnah Stadium Sialkot

Shozab Raza-Ahmed Shahab

Khalid Niazi

Farrukh Ilyas

13-16 Jan

Lahore Ravi-Multan Region

LCCA Ground Lahore

Akmal Hayat-Saqib Khan

Azizur Rehman

Najamus Saeed

14-17 Jan

Peshawar Region-Quetta Region

Arbab Niaz Stadium Peshawar

Zameer Haider-Akram Raza

Ishtiaq Ahmed

Nadeem Akhtar

19-22 Jan

Karachi Region(B)-Multan Region

Multan Cricket Stadium Multan

Aftab Gillani-Akram Raza

Muhammad Javed

Zulfiqar Ali

 

Quetta Region-Islamabad Region

Diamond Ground Islamabad

Tahir Shah-Saqib Khan

Muhammad Anees

Adnan Farooq

 

Peshawar Region-Sialkot Region

Arbab Niaz Stadium Peshawar

Ahmed Shahab-Qaisar Waheed

Ishtiaq Ahmed

Nadeem Akhtar

25-28 Jan

Quetta Region-Sialkot Region

Zahoor Elahi Stadium Gujrat

Shozab Raza-Ahmed Shahab

Azizur Rehman

Sohail Zaidi

 

Karachi Region (B)-Lahore Ravi

Gaddafi Stadium Lahore

Akmal Hayat-Nadeem Iqbal

Khalid Niazi

Azhar Hussain

 

Peshawar Region-Islamabad Region

Arbab Niaz Stadium Peshawar

Tahir Shah-Akram Raza

Ishtiaq Ahmed

Noor Muhammad

31Jan-3Feb

Islamabad Region-Karachi Region (B)

Diamond Ground Islamabad

Ahmed Shahab-Sajid Afridi

Khateeb Rizwan

Adnan Farooq

 

Multan Region-Sialkot Region

Jinnah Stadium Sialkot

Zameer Haider-Shozab Raza

Muhammad Anees

Farrukh Ilyas

 

Lahore Ravi-Peshawar Region

LCCA Ground Lahore

Akmal Hayat-Majid Hussain

Saadat Ali

Najamus Saeed

GROUP - II

Date

Matches

Venue

Umpires

Referee

Scorer

28-31 Dec

Lahore Shalimar-Karachi Region (W)

National Stadium Karachi

Aftab Gillani-Sajid Afridi

Ilyas Khan

Muhammad Ahsan

 

Hyderabad Region-Abbottabad Rgn

Niaz Stadium Hyderabad

Saleem Badar-K.mahmood Sr.

Musaddaq Rasool

Arif Abdul Majeed

 

Faisalabad Region-Bahawalpur Rgn

Sports Stadium Sargodha

Shozab Raza-Qaisar Waheed

Nadeem Arshad

Nasir Khan

02-05 Jan

Karachi Region (W)-Abbottabad Rgn

NBP Stadium Karachi

Tahir Shah-Sajid Afridi

Khalid Niazi

Muhammad Ahsan

 

Lahore Shalimar-Bahawalpur Region

LCCA Ground Lahore

Riazuddin-Saqib Khan

Azizur Rehman

Azhar Hussain

 

Hyderabad Region-Rawalpindi Region

Niaz Stadium Hyderabad

Saleem Badar-K.mahmood Sr.

Musaddaq Rasool

Anjum Baig

07-10 Jan

Karachi Region(W)-Rawalpindi Rgn

National Stadium Karachi

Akmal Hayat-Sajid Afridi

Anwar Khan

Salman Hussain

07-10 Jan

Lahore Shalimar-Faisalabad Region

Iqbal Stadium Faisalabad

Riazuddin-Saqib Khan

Saadat Ali

Tahir Suhaib

08-11 Jan

Abbottabad Region-Bahawalpur Rgn

Dring Stadium Bahawalpur

Saleem Badar-Qaisar Waheed

Nadeem Arshad

Hafeezur Rehman

13-16 Jan

Karachi Region(W)-Hyderabad Region

Niaz Stadium Hyderabad

Saleem Badar-K.mahmood Sr.

Anwar Khan

Arif Abdul Majeed

13-16 Jan

Rawalpindi Region-Faisalabad Region

Pindi Stadium Rawalpindi

Ahsan Raza-Ihtshamul Haq

Khateeb Rizwan

Adnan Farooq

14-17 Jan

Lahore Shalimar-Abbottabad Region

Gohati Cricket Ground Swabi

Riazuddin-Majid Hussain

Saadat Ali

Aamer Sharif

19-22 Jan

Hyderabad Region-Bahawalpur Rgn

Dring Stadium Bahawalpur

Saleem Badar-K.Mahmood Sr.

Saadat Ali

Shahid Gillani

 

Lahore Shalimar-Rawalpindi Region

Mirpur Stadium AJK

Riazuddin-Sajid Afridi

Musaddaq Rasool

Shakeel Ahmed

 

Faisalabad Region-Abbottabad Rgn

Gohati Cricket Ground Swabi

Zameer Haider-Ahsan Raza

Azizur Rehman

Muhammad Arif Jr.

25-28 Jan

Karachi Region(W)-Bahawalpur Rgn

Dring Stadium Bahawalpur

Saleem Badar-Raweed Khan

Muhammad Javed

Hafeezur Rehman

 

Rawalpindi Region-Abbottabad Rgn

Gohati Cricket Ground Swabi

Ihtshamul Haq-Qaisar Waheed

Nadeem Arshad

Khurram Shahzad

 

Hyderabad Region-Faisalabad Rgn

Iqbal Stadium Faisalabad

Zameer Haider Majid Hussain

Musaddaq Rasool

Noor Nabi

31Jan-3Feb

Lahore Shalimar-Hyderabad Region

Gaddafi Stadium Lahore

Kamal Marchant-Aftab Gillani

Azizur Rehman

Abdul Hameed

 

Rawalpindi Region-Bahawalpur Rgn

Pindi Stadium Rawalpindi

Tahir Shah-Akram Raza

Ishtiaq Ahmed

Shakeel Ahmed

 

Karachi Region(W)-Faisalabad Rgn

Sports Stadium Sargodha

Ihtshamul Haq-Ghaffar Kazmi

Nadeem Arshad

Nasir Khan

SUPER EIGHT STAGE FOR TOP EIGHT TEAMS

GROUP - A

Date

Matches

Venue

Umpires

Referee

Scorer

06-09 Feb

B Vs E

 

 

 

 

 

D Vs G

 

 

 

 

12-15 Feb

B Vs D

 

 

 

 

 

E Vs G

 

 

 

 

18-21 Feb

B Vs G

 

 

 

 

 

D Vs E

 

 

 

 

GROUP - B

Date

Matches

Venue

Umpires

Referee

Scorer

06-09 Feb

F Vs A

 

 

 

 

 

H Vs C

 

 

 

 

12-15 Feb

F Vs H

 

 

 

 

 

A Vs C

 

 

 

 

18-21 Feb

F Vs C

 

 

 

 

 

H Vs A

 

 

 

 

FINAL

Date

Matches

Venue

Umpires

Referee

Scorer

24-28 Feb

Top teams of both Groups

 

 

 

 

MATCHES FOR SIX BOTTOM TEAMS

POOL - A

Date

Matches

Venue

Umpires

Referee

Scorer

06-09 Feb

X Vs Q

 

 

 

 

12-15 Feb

X Vs Z

 

 

 

 

18-21 Feb

Q Vs Z

 

 

 

 

POOL - B

Date

Matches

Venue

Umpires

Referee

Scorer

06-09 Feb

P Vs Y

 

 

 

 

12-15 Feb

P Vs R

 

 

 

 

18-21 Feb

Y Vs R

 

 

 

 

FINAL

Date

Matches

Venue

Umpires

Referee

Scorer

24-28 Feb

Top teams of both Pools

 

 

 

 

Top four teams from each group will be called as per following for Super Eight Stage Matches.

Group - I: A, B, C and D

Group - II: E, F, G and H

The teams of Group (A) and (B) of Super Eight Stage matches are B, D, E & G and F, H, A & C respectively.

Bottom Three teams from each group will be called as per following for the Next Stage Matches.

POOL - A: P, Q and R

POOL - B: X, Y and Z

The teams of Pool (A) and (B) of bottom teams for next stage matches are X, Z & Q  and P, R & Y respectively.

The Venues and Match Officials for Super Eight Stage and for matches of Six bottom teams will be announced later.

 

Disclaimer

Comments

 

Post Comment

Name : *
Email : *
Comments : *